ABC of Wisconsin

Board & Committees

Working together to promote and preserve merit construction.

Explore our chapter

Chapter Staff | Board & Committees | Contact Us

ASSOCIATED BUILDERS AND CONTRACTORS

Board & Committees

Our Chapter Boards and Committees consist of local industry leaders supporting the ABC’s of Wisconsin mission. We support sound legislation in the areas of workers compensation, safety and unemployment compensation. ABC values the highest levels of personal and corporate standards of behavior characterized by responsibility, accountability and integrity, with demonstrated personal and industry professionalism by all participants.

Board & Committees
BOARD OF DIRECTORS

Chair: Jim Bunkelman, Royal Construction, Inc.
Chair-elect: Jeff Disher, Disher Electric, Inc.
Past Chair: Casey Malesevich, Sure-Fire, Inc.
Treasurer: Jessie Cannizzaro, Milestone Plumbing, Inc.
Secretary: Denita Schreier, WDS Construction, Inc.

Directors:

Chad Derrick, Derrick Companies
Andrew Kaehny, Steiner Electric, Inc.
Jon Koch, Stevens Construction Corp
Kyle Kraemer, Kraemer Brothers, LLC

Josh Levy, Husch Blackwell
John Mielke ABC of Wisconsin, Inc.
Dave Murphy, PDC – Electrical Contractors
Kelly Tourdot, ABC of Wisconsin, Inc.

BOARD OF TRUSTEES

Chair: Tom Altmann, Altmann Construction Co., Inc.

Secretary: Jay Zahn, Hausmann Group

Treasurer: Roger Thimm, Wondra Construction, Inc.

Staff Liaisons: Wayne Belanger, ABC of Wisconsin, Inc.,
Kelly Tourdot, ABC of Wisconsin, Inc.

Attorney: Kelly Kuglitsch O’Neil, Cannon, Hollman, DeJong & Laing S.C.

Additional Trustees: 

Gene Jacobson, PDC Electrical Contractors, Inc.
Gerry Krebsbach, K-W Electric, Inc.
JR Reesman, Reesman’s Excavating & Grading, Inc.

APPRENTICESHIP COMMITTEE

Chair: Gene Jacobson, PDC – Electrical Contractors
Staff Liaison: Leigh Emrick, ABC Apprenticeship & Training Trust

Members:

Ryan Kastanek, Circle Electric, Inc.
Mark DeVoll, North American Mechanical, Inc.
Charles Vine, Northcentral Construction Corporation

Dan Maurer, R&R Insurance Services, Inc.
Brett Stapelmann, Stevens Construction Corp.
Tim Feucht, Wondra Construction, Inc.

BUDGET & FINANCE COMMITTEE

Chair: Jim Bunkelman, Royal Construction, Inc.
Chair Elect: Jeff Disher, Disher Electric Inc.
Immediate Past Chair: Casey Malesevich, Sure-Fire, Inc.
Treasurer: Jess Cannizzaro, Milestone Plumbing Inc.
Staff Liaisons: John Mielke, ABC of Wisconsin, Inc., Kelly Tourdot, ABC of Wisconsin, Inc.
Members at Large: Sean Auger, BDO USA, LLP, Sam Daniels, Joe Daniels Construction Company
Alternate Positions: Jon Koch, Stevens Construction Corp., Raquel Schraufnagel, Northcentral Construction Corporation, Denita Schreier, WDS Construction

 

CONSTRUCTION WORKFORCE COMMITTEE

Chair: Andy Hughes, Acuity, A Mutual Insurance Company
Staff Liaisons: Wayne Belanger, ABC of Wisconsin, Inc.,
Elizabeth Roddy, ABC of Wisconsin Training Trust

Members:

Gary Tree, Advanced Building Corporation
Ross Squires, Cobb, Strecker, Dunphy & Zimmerman, Inc.
Ashley Schumacher, Dave Jones, Inc.

Mitch Gilbertson, Kraemer Brothers
Roger Thimm, Wondra Construction, Inc.

HUMAN RESOURCES COMMITTEE

Chair: Angela Wilcox, Stevens Construction Corp.
Staff Liaison: Don Moen, ABC of Wisconsin, Inc.

Members:

Amy Adamski, Staab Construction
Eric Bauer, Brickl Bros., Inc.
Nicole Frank, Dave Jones, Inc.
Anne Jesko, W.D.S. Construction, Inc.
Mark Johnson, Ogletree, Deakins, Nash, Smoak & Stewart, P.C.
Sam Mitchell, Husch Blackwell LLP
Jenna Oliver, Joe Daniels Construction Co.

Kimberly Richgels, SHRM – CP, Hottmann Construction, Inc.
Robert Sanders, Ogletree, Deakins, Nash, Smoak & Stewart, P.C.
Tiffany Schulte, Kraemer Brothers
Andrea Siegworth, Corporate Contractors Inc. (CCI)
Abby Voss, Wieser Brothers General Contractor, Inc.
Doug Witte, Boardman & Clark LLP

LEGISLATIVE COMMITTEE

Chair: Pat McKenna, Hausmann Group
Staff Liaison: John Schulze, ABC of Wisconsin, Inc.

Members:

Dan Bertler, Supreme Structures Inc.
Mike Brod, Aon
Jacob Curtis, von Briesen & Roper, s.c.
Mary Dauman, Dauman Electric, Inc.
Tom Derrick, Derrick Companies
Ryan Gartman, CPA, CMA, CLA (CliftonLarsonAllen LLP)
Doug Hill, Hill’s Wiring, Inc.
Nick May, Refrigeration Installation Specialists
Brent Pember, PE, Pember Companies, Inc.

Dan Ross. Ross & Associates, Ltd.
Steven Slawinski, O’Neil, Cannon, Hollman, DeJong & Laing S.C.
Tom Suchla, Southport Engineered Systems LLC
Doug Sutter, Keller. Inc.
Adam Tegelman, MCC, Inc.
Jon Venhuizen, SIA Insurance Services
Brian Welch, Winter Services, LLC
Melody Wuest, ACUITY, A Mutual Insurance Company
Julie Yahnke, Olympic Builders General Contractors, Inc.

MARKETING & BUSINESS DEVELOPMENT COMMITTEE

Staff Liaisons: Kyle Schwarm, ABC of Wisconsin, Inc., Chrissy Long, ABC of Wisconsin, Inc.

Members:

April Anderson, Staab Construction
Heather Dobson, Corporate Contractors, Inc. (CCI)
Tom Goehler, MCC, Inc.
Tom Johnson, Fearing’s Audio Video Security
Bill Lamb, Ross & Associates, Ltd.

Bernie Lange, National Construction
Stephanie Larson, Lift Consulting
Michele Loppnow, ESI Group USA
Mike Paddock, R&R Insurance Services, Inc.
Jack Vogel, Hill’s Wiring, Inc.

MEMBERSHIP INVOLVEMENT COMMITTEE

Chair: Amber Anderson, Aerotek, Inc.
Board Liaison: Dave Murphy, PDC – Electrical Contractors
Staff Liaisons:
Mary Austinson, ABC of Wisconsin, Inc.
Bill Stranberg, ABC of Wisconsin, Inc.

Members:

Mitch Altmann, Altmann Construction Co., Inc.
Anthony Andres, Wide Effect Talent Solutions
Troy Carlson, Ansay & Associates, Inc.
Cory Highshaw, US Bank
Jess Lawinger, United Rentals

 

Tim Mertins, Enterprise Fleet Management
Eric Messer, The Starr Group
Keith Misustin, Stevens Construction Corp.
Diana Schmidt, Hausmann Group
Brian Wieser, Wieser Brothers General Contractor, Inc.

SAFETY COMMITTEE

Chair: Patrick Donovan, Northcentral Construction Corporation
Vice Chair: Russ Tabaka, Gilbank Construction, Inc.
Staff Liaisons:
 Don Moen, ABC of Wisconsin, Inc.,
Dan Parks, ABC of Wisconsin, Inc.,
Evan Beine, ABC of Wisconsin, Inc.,
Jared Weber, ABC of Wisconsin, Inc.

Members:

Ken Alderden, Hausmann Group
Rick Barton, Hausmann Group
Mike Bosshard, Bob Anderson Builders, Inc.
Nick Bryant, Verona Safety Supply Co.
Jay Cornell, Consolidated Construction Co., Inc.
Martin Degenhardt, Safe-Fast, Inc.
Dustin Eisenhut, Dave Jones, Inc.
Nathan Fritsch, Suburban Enterprises, Inc.
Rob Geurink, PGA, Inc.
Kyle Guenther, Dave Jones, Inc.
Chad Haase, Neuman Pools, Inc.
Joe Hein, Pitlik & Wick, Inc.
Alex Hilt, Travelers Bond and Specialty Insurance
John Holmes, Ansay & Associates, LLC
Al Kuklinksi, Keller, Inc.
Paul Lent, Quality Insulators, Inc.
Collin Maas, North American Mechanical, Inc.
Ted  Malesevich, Sure-Fire, Inc.
Terry Miller, Corporate Contractors Inc. (CCI)

Matt Morley, Kramer Brothers
Ryan Ogrizovich, Stevens Construction Corp.
James Ramsey, Faith Technologies Incorporated
Jason Scafe, Mega Rentals Inc.
Gianni Scarcello, Bevara Building Services
Cullen Schmeling, CHST, Stevens Construction Corp.
Mike Schultz, M3 Insurance
Shannon Seefeldt, Aon
Matt Shelton, Haas Sons, Inc.
Brian Shields, Cubic Wall Systems, Inc.
Kelly Stacionis, CHST, Holtz Builders, Inc.
Robert Tenhagen, CSP, M3 Insurance
Brent Thesing, Wieser Brothers General Contractor, Inc.
Robert Thomson, VOS Electric, Inc.
Kyle Timmer, ESI Group USA
Paul Wesling, Jakes Electric, LLC
Brian Wilson, Jr., Foust Foundations Inc.
Tanner Wood, Joe Daniels Construction Co.
Justin Zehel, A. Chappa Construction LLC

0
X
X
X